fbpx
LIVE: Gdzie jest dzisiaj rynek nieruchomości, Q4 2021? Jak się rozwija moja strategia?
LIVE: Gdzie jest dzisiaj rynek nieruchomości, Q4 2021? Jak się rozwija moja strategia?

Koniec 2021 roku powoli dobiega końca. Jeszcze kilka miesięcy temu optymizm bił z każdej strony. Pandemia była w odwrocie, gospodarka ruszała z kopyta, a rynek kredytów i nieruchomości bił kolejne rekordy. Czy teraz jest równie dobrze? Opowiem o tym 9 grudnia o 17:30 w trzecim odcinku webinarów “W górę czy w dół? Gdzie jest dzisiaj rynek nieruchomości”. Przyjdź i posłuchaj live jak oceniam gospodarkę i rynek nieruchomości, jakie widzę scenariusze cen i jak przygotowuję swoją strategię do przyszłości.

czytaj dalej
Ceny mieszkań Q3′ 2021 od NBP – hamowanie potwierdzają deweloperzy
Ceny mieszkań Q3′ 2021 od NBP – hamowanie potwierdzają deweloperzy

Niestety. W tym tygodniu nie dałem rady przygotować nowego nagrania “Przy mikrofonie”, a byłoby o czym mówić. NBP opublikowało statystyki cen mieszkań za 3. kwartał 2021 roku, a ja miałem przyjemność poprowadzić panel na konferencji Polish Real Estate Summit. Z obu płyną ciekawe wnioski dla rynku mieszkaniowego. Zamiast nagrania – krótki post!

czytaj dalej
Kupować czy wynajmować mieszkanie – jakie są za i przeciw poza finansami?
Kupować czy wynajmować mieszkanie – jakie są za i przeciw poza finansami?

Kupić mieszkanie, czy jednak wynajmować? Oto jest pytanie. Ponad 90% Polaków woli posiadać mieszkanie, niż je wynajmować – mimo, że dla większości z nas oznacza to kredyt na wiele dekad. W Europie ponad 30% (a w niektórych krajach nawet 50%) mieszkańców jednak wynajmuje swoje lokum. Kto ma rację? Ci którzy stawiają na “pewność” posiadania, czy Ci, którzy preferują elastyczność? Opowiedziałem o tym w nowej serii “Kupować czy wynajmować mieszkanie”.

czytaj dalej
Stopy procentowe w górę, Polski Ład uchwalony, flipping będzie mieć pod górkę?
Stopy procentowe w górę, Polski Ład uchwalony, flipping będzie mieć pod górkę?

Jeszcze raptem w październiku lwia część Polaków była zaskoczona podwyżką stóp procentowych. Ale po ostatnich wynikach inflacji nie trzeba było długo czekać na kolejną podwyżkę. W tle przez Sejm przeszły przepisy Polskiego Ładu, a kolejne zmiany, tym razem ukierunkowane anty-flippingowo i anty-spekulacyjnie, już nabierają rumieńców. Opowiedziałem o tym w przeglądzie wydarzeń i nowości, od teraz w nowym, krótkim formacie “Przy mikrofonie”.

czytaj dalej
Inflacja na 7%,  gospodarka hamuje – Co robić? Zobacz nowości!
Inflacja na 7%, gospodarka hamuje – Co robić? Zobacz nowości!

Inflacja w październiku dobiła do prawie 7%, a przy okazji gospodarki wielu krajów zaczęły hamować, popadając w stagflację. Opowiedziałem o tym w przeglądzie wydarzeń i nowości, od teraz w nowym, krótkim formacie “Przy mikrofonie”. Bez nadęcia, prezentacji, krótko i na temat 😊 Przy okazji zapowiedziałem kilka nadchodzących nowości!

czytaj dalej
Stagflacja – Co to jest? Politycy uspokajają, więc chyba trzeba się już bać…
Stagflacja – Co to jest? Politycy uspokajają, więc chyba trzeba się już bać…

Od ostatniego miesiąca możemy przeczytać w prasie o nowym, jeszcze gorszym niż inflacji wrogu – stagflacji. Wysoka inflacja połączona ze spowolnieniem gospodarczym i rosnącym bezrobociem jest – według nagłówków – najgorszym koszmarem ekonomistów. Czy bać się stagflacji? Co to w ogóle jest? I czy nieruchomości mnie przed nią uchronią? Skoro politycy nas uspokajają, to chyba trzeba już się zacząć obawiać…

czytaj dalej

O mnie

Patronite

Dlaczego działam: Chcę, żeby rynek nieruchomości był dostępny dla każdego – żeby był łatwy, przejrzysty, bezpieczny i dopasowany do naszych potrzeb.

Jak działam: Rozwijam i przekazuję dalej wiedzę w sposób szczery, rzetelny, krytyczny, analityczny (więc niestety często nudny), bez obawy o bycie w kontrze do dominującego sposobu myślenia 😉

Co robię: Prowadzę ten blog pisząc o mechanizmach rynkowych, o psychologii cen i o zasadach inteligentnego inwestora. Czasem poprowadzę webinar, nagram podcast, wystąpię na konferencji, czy poprowadzę gościnnie szkolenie (nawet wycinkowe). Najpewniej napiszę też książkę, a może dwie lub trzy 😉

Krótko o mnie: Od 8 lat działam na rynku nieruchomości – prywatnie, jak i zawodowo. Kiedyś jako założyciel startup’u, później inwestor, członek zarządu dużej grupy nieruchomościowej, teraz jako niezależny doradca.

Najnowsze nagrania
na YouTube

Najnowsze podcasty

Najnowsze Tweety

Znowu sporo mówimy o #stal👇W październiku spadek cen wyhamował, ale #ceny 2x wyższe niż w 2020. Co dalej (IMO!):

Short-term: okres zimowy+spokój w infrastrukturze
Long-term: rekordowe ceny energii (ale surowce trochę tańsze...); ograniczona prod. i import; wzrost popytu od 1h22

3 grudnia ogłaszam dniem bez zadłużenia! Dzisiaj, pierwszy raz od 2011 roku, nie mam ani 1 złotówki zadłużenia wobec jakiekolwiek instytucji! Jest mi lekko i przyjemnie 😀 Zwłaszcza biorąc pod uwagę, ze momentami sięgało ono pod milion PLN...
#kredyt #mieszkanie #dług #wolność

Thank You captain Obvious...
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/glapinski-zmieniam-retoryke-inflacja-nie-jest-przejsciowa/9c2b214

Grubo, 23 odcinki w 2021 roku w podcaście "Jan Dziekoński o Nieruchomościach" - dziękuję wszystkim słuchającym!
https://open.spotify.com/show/077koeyNUEgrugYdDw12M1

[#STOPYPROCENTOWE] Idąc za ciosem sondaży, jaka będzie decyzja #RPP 8go grudnia? Pytanie nietrywialne, bo #inflacja zaskoczyła drogowców, ale zza węgła wylania się #Omikron... dla przypomnienia, stopa referencyjna to obecnie 125 pb, pytanie co w grudniu?

Wczytaj więcej...

Najnowsze komentarze
na blogu