fbpx

Polecane lektury

Powiedz mi jakie książki masz w domu, a powiem kim jesteś

Jarosław Iwaszkiewicz

Witaj na stronie poświęconej polecanym przeze mnie książkom o ekonomii i rynku nieruchomości. Postanowiłem podzielić się z Wami moimi ulubionymi lekturami, które wpłynęły na mnie oraz ukształtowały mój sposób myślenia: o rynku, o strategiach inwestowania, o sposobach kształtowania portfela inwestycyjnego, zarządzaniu ryzykiem, czy po prostu – myśleniu i działaniu. Z góry zastrzegam, że dominować będą lektury anglojęzyczne, a to ze względu na bogactwo i jakość autorów zagranicznych.

Większość książek, które czytam znajdziesz na moim profilu GoodReads

Nassim Taleb “Fooled by Randomness”

Nassim Taleb “Fooled by Randomness”

“Zwiedzeni przez przypadek. Tajemnicza rola losowości w życiu i w rynkowej grze” (angielska wersja tytułu moim zdaniem “brzmi lepiej” 😉 to pierwsza popularno-naukowa książka Nassima Taleba z serii poświęconej tematowi rzadkich zdarzeń i tego jak na bazie ich źródeł można doskonalić swój biznes lub zachowania na rynkach finansowych. Autor jest lepiej znany z “Czarnego Łabędzia”, który wydał w 2007 roku, czym według niektórych “przewidział” wielki kryzys finansowy z 2008 roku – ale my tu nie o tym. “Czarny Łabędź” oraz kolejne tytuły (zwłaszcza “Antykruchość”) znacznie łatwiej zrozumieć i wykorzystać, jeśli poznamy pierwszą pozycję Taleba.

czytaj dalej
Ray Dalio “Principles”

Ray Dalio “Principles”

“Wartości” wpadły w moje łapki podczas dość hucznej imprezy u mojego kuzyna (Łukasz, oj działo się 🤣 Na szczęście zanim się rozkręciło to wypatrzyłem ten tytuł na półce. Elegancka i minimalistyczna okładka oraz słynne nazwisko. Musiałem ją pożyczyć. Urzekające zwłaszcza było pierwsze zdanie wprowadzenia, w którym autor określa siebie mianem “tępego gówna” (dosłownie “dumb shit”) ze względu na poziom niewiedzy w porównaniu do tego, co powinien wiedzieć.

czytaj dalej
Simon Sinek “Start with Why”

Simon Sinek “Start with Why”

Książka “Start with Why” to opis koncepcji “złotego okręgu”, o którym pisałem w poście poświęconym tematowi “Dlaczego prowadzę ten blog”. W dużym skrócie – to “co” robimy i “jak” robimy powinno płynąć z “dlaczego” to robimy. Z naszej misji, wartości, celu. Jeśli nie znamy naszego “dlaczego” to błądzimy. Jeśli działamy wbrew naszemu “dlaczego” – to jesteśmy fałszywi.

czytaj dalej
Ben Graham “The Intelligent Investor”

Ben Graham “The Intelligent Investor”

Ben Graham to guru. Guru Warrena Buffeta. Guru Howarda Marksa. Guru wszystkich “value investors”. Mój guru 🧐 Chociaż pierwsza edycja książki została wydana w 1949 roku, to rady i zasady w niej opisane są po dziś dzień aktualne – i choć inwestowanie value na giełdach jest teraz nieco mniej skuteczne, to nadal ogromna ilość funduszy i inwestorów wierzy w tę strategię. Co znajdziemy w tej książce?

czytaj dalej
Howard Marks “Mastering the Market Cycle”

Howard Marks “Mastering the Market Cycle”

“Mastering the Market Cycle – Getting the Odds on your Side” autorstwa Howarda Marksa to książka poświęcona cyklom rynkowym – w szerokiej ekonomii, na rynkach finansowych, ale także na rynku nieruchomości. Autor przedstawia powody powstawania...

czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *