fbpx
Kategorie
Książki

Howard Marks “Mastering the Market Cycle”

“Mastering the Market Cycle – Getting the Odds on your Side” autorstwa Howarda Marksa to książka poświęcona cyklom rynkowym – w szerokiej ekonomii, na rynkach finansowych, ale także na rynku nieruchomości. Autor przedstawia powody powstawania cykli, ich przenikanie się pomiędzy rynkami, kolejność występowania, ale także czy można się zabezpieczyć przed cyklicznością oraz jakie są tego ograniczenia.

Jest to druga książka tego autora i wynika ona z pierwszego jego tytułu “The Most Important Thing” (o niej kiedy indziej!)

Dlaczego warto przeczytać

Na obwolucie książki znajdziemy polecenia takich osób jak Warren Buffet, Ray Dalio, Charlie Munger, Carl Icahn. Ale jeśli te nazwiska nic Tobie nie mówią, to posłużę się tutaj cytatem z pierwszego rozdziału 🧐

“I to doprowadza nas do wniosku jaka jest korzyść z rozumienia cykliczności. Przeciętny inwestor nie wie za dużo o nich:

  • Nie rozumie w pełni natury i istotności cykli,
  • Nie był wystarczająco długo na rynku, żeby przeżyć wiele cykli,
  • Nie czytał historii finansów i przez to nie nauczył się ważnych lekcji płynących z przeszłości,
  • Patrzy na otoczenie poprzez wyizolowane wydarzenia, zamiast poprzez powtarzające się wzorce i ich źródła,
  • Co najważniejsze, nie rozumie znaczenia cykliczności i tego co mogą one powiedzieć mu o tym jak działać.”

Co wyniosłem z tej książki

Cykle koniunkturalne są podstawowym i nierozerwalnym elementem działania rynków – ekonomii, giełdy, kredytów, ale też rynku nieruchomości. Niektóre są przesunięte w czasie (np. z reguły kryzys ekonomiczny z reguły wywołuje kryzys kredytowy, a dopiero ten uderza w rynek nieruchomości), niektóre nie występują w danym cyklu, ale wszystkie wiąże jedno – psychologia inwestorów (która waha się od chciwości do strachu, optymizmu do pesymizmu etc.) i skłonność do ryzyka. Oraz to, że z cyklem można walczyć lub wykorzystać do swoich celów, ale trzeba mieć pod kontrolą własną psychologię.

Ulubiony cytat autora

“Sukces inwestycyjny nie polega na kupowaniu dobrych rzeczy, tylko kupowaniu rzeczy dobrze.”

Howard Marks

O autorze

Howard Marks jest założycielem Oaktree Capital Management, jednego z największych funduszy inwestycyjnych na Świecie. Polecam szczególnie jego memoranda o stanie rynku inwestycyjnego.

Oceny

Gdzie kupisz


Szukasz profesjonalnych analiz o rynku nieruchomości? Poznaj FLTR

Jeżeli poza wiedzą o nieruchomościach szukasz profesjonalnych analiz o rynku nieruchomości – analiz cen, scenariuszy i prognoz trendów, analiz konkurencji oraz rekomendacji strategicznych – to mój nowy portal FLTR.pl jest dla Ciebie!

FLTR to cotygodniowy, subskrypcyjny newsletter, którego rolą jest dzielenie się czystą i obiektywną wiedzą wynikającą z danych, analiz, czy konsensusu ekspertów – bez reklamy, PRu, naganiania, szkoleń i clickbaitów. 

FLTR

4 odpowiedzi na “Howard Marks “Mastering the Market Cycle””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *