fbpx
Kategorie
Inteligentny inwestor Kupować czy wynajmować

Kupować czy wynajmować mieszkanie – jak to policzyć?

Kupić mieszkanie, czy jednak wynajmować? Oto jest pytanie. Ponad 90% Polaków woli posiadać mieszkanie, niż je wynajmować – mimo, że dla większości z nas oznacza to kredyt na wiele dekad. W Europie ponad 30% (a w niektórych krajach nawet 50%) mieszkańców jednak wynajmuje swoje lokum. Kto ma rację? Ci którzy stawiają na “pewność” posiadania, czy Ci, którzy preferują elastyczność? Opowiedziałem o tym w nowej serii “Kupować czy wynajmować mieszkanie”.

Czy bardziej opłaca się kupić mieszkanie, czy może jednak wynajmować? Podania ludowe mówią, że zakup zawsze bardziej się opłaca – nawet na kredyt, bo w każdej razie spłacamy kapitał i kiedyś będziemy właścicielem. Najemcy patrząc na osoby z kredytami hipotecznymi i ich odsetki twierdzą, że wynajem jest tańszy – podobnie myślą osoby potrafiące dobrze inwestować pieniądze. Kto ma rację? Opowiedziałem o tym w drugim odcinku w nowej serii “Kupować czy wynajmować mieszkanie”.

Podsumowanie artykułu już niebawem!

O czym jest seria “Kupować czy wynajmować mieszkanie”?

Seria “Kupować czy wynajmować mieszkanie” ma pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie, która z tych opcji jest dla Ciebie lepsza, która się bardziej opłaca oraz jak pogodzić zalety obu modeli. Nie jest tak, że zakup jest najlepszy – często bywa opłacalny, ale stałe obciążenia i aspekty pozafinansowe potrafią przeważyć nad bezpieczeństwem posiadania, które zresztą też bywa złudne. Wynajem daje wysoką elastyczność i możliwość testowania różnych miejsc – ale czy brak stabilności jest tego wart? Postaram się odpowiedzieć na te pytania!

Co znajdziesz w tym odcinku?

W drugim odcinku opowiedziałem jak policzyć koszty wynajmu lub posiadania mieszkania i jak to porównać. To uzupełnienie pierwszego odcinka, w którym omówiliśmy zalety i wady posiadania oraz wynajmowania mieszkania – ale tylko te pozafinansowe.

W tym nagraniu znajdziesz:

🔍 W jaki sposób metodologicznie podejść do tematu?
🏠 Jakie koszty brać pod uwagę?
🔑 Jak policzyć koszt wynajmu?
📈 Ile kosztuje kredyt?
🚧 Czy wkład własny to dobra inwestycja?
📊 Jak to wszystko porównać?

W kolejnych odcinkach opowiem między innymi:

  • Kiedy wynajem jest tańszy niż zakup?
  • Kiedy jednak lepiej kupić własne mieszkanie?
  • Jakie są specjalne patenty i strategie, żeby połączyć ogień z wodą?

Nagranie

Film możesz obejrzeć bezpośrednio na YouTube lub poniżej:

Jeśli wolisz podcast, to możesz go odsłuchać na Spotify lub poniżej:

Ten artykuł należy do kategorii “Inteligentny inwestor” – zobacz więcej!

Podoba się Tobie to, co robię? Wesprzyj mnie!

Jeśli uznasz, że moja działalność jest wartościowa – to dlaczego, jak i co robię trafia do Twojego serduszka 😍 i chciałabyś lub chciałbyś mnie wesprzeć, to zapraszam Cię na mój profil na portalu Patronite.pl!

Patronite