fbpx
Kategorie
Inteligentny inwestor Mechanizmy rynkowe

Think-tank: Mieszkalnictwo: Jak zapewnić dużą liczbę tanich mieszkań?

28 inicjatyw, które mogą zapewnić dużą liczbę tanich mieszkań dla wszystkich mieszkańców Polski

Za niespełna 3 tygodnie odbędą się kolejne już w III Rzeczpospolitej wybory parlamentarne. Kampania wyborcza – podobnie jak problemy obywateli i przedsiębiorców w Polsce – dotyka jak zawsze bogatego wachlarza problemów. W szczególności dotyka ona także szeroko pojętego mieszkalnictwa – tego kto, gdzie, jak i za ile będzie budował, sprzedawał, czy wynajmował nieruchomości mieszkalne. Jest to jednocześnie jeden z największych – wraz z demografią, ochroną zdrowia, czy obronnością – problemów nie tylko Polski, ale wielu krajów rozwiniętych.

W naszym odczuciu żadna z kandydujących partii nie zaprezentowała kompleksowego programu, który mógłby rozwiązań wyzwania polskiego mieszkalnictwa. Opierają się one raczej na wyrywkowych pomysłach rzucanych tu i ówdzie, żeby zdobyć poparcie sprzyjającego elektoratu, aniżeli na rzetelnej próbie zrozumienia źródeł wyzwań z jakimi mierzą się mieszkańcy polski – konsumenci mieszkań – ale też branże deweloperskie, usług budowalnych, produkcji materiałów budowlanych, czy też administracja lokalna.

Uważam, że mieszkalnictwo – to w jakich warunkach żyjemy i mieszkamy, a zwłaszcza w jakich warunkach żyć będą nasze dzieci – nie może być przedmiotem wyborczego targu, a zwłaszcza zmian kierunku co każdą kadencję rządu, czy tekę ministra odpowiadającego za budownictwo. Potrzeba długofalowej, ponadpartyjnej i kompleksowej strategii.

Opierając się na kilkunastoletnim doświadczeniu z zakresu analizy ekonomicznej, budowy modeli biznesowych i strategii, ale też praktycznego uczestnictwa w rynku wynajmu lub budowy mieszkań uważam, że możemy zrealizować odważną wizję – odpowiednio dużej liczby mieszkań o w cenach dostępnych dla niemal każdej grupy społecznej. Trzeba jednak w tym celu zmienić status quo nie w jednym, ale wielu obszarach mieszkalnictwa. Ponieważ nie kandyduję w wyborach, to mogę sobie pozwolić na szczere i techniczne określenie tego, co należałoby zrobić.

📣Niniejszy Felieton został opublikowany pierwotnie na portalu FLTR.pl i jest prywatną opinią jego autora

Ten artykuł możesz też odsłuchać na moich kanałach Youtube i Spotify, jak i zapoznać się z nim w formie prezentacji


Szukasz profesjonalnych analiz o rynku nieruchomości? Poznaj FLTR

Jeżeli poza wiedzą o nieruchomościach szukasz profesjonalnych analiz o rynku nieruchomości – analiz cen, scenariuszy i prognoz trendów, analiz konkurencji oraz rekomendacji strategicznych – to mój nowy portal FLTR.pl jest dla Ciebie!

FLTR to cotygodniowy, subskrypcyjny newsletter, którego rolą jest dzielenie się czystą i obiektywną wiedzą wynikającą z danych, analiz, czy konsensusu ekspertów – bez reklamy, PRu, naganiania, szkoleń i clickbaitów. 

FLTR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *